• Ana Sayfa
 • Bölgeler
 • Oluşumlar
 • Etkinlikler
 • Tarihi Kültürel
 • Makaleler
 • Fotoğraf Galerisi
 • Biz Kimiz

  Vakıf Apartmanı (Evkaf Han)

  Hava Durumu
  Hakan Erman Tarafindan Eklendi 1994 Ziyaret
  Konum
  Ankara/Ulus'ta, İstanbul Caddesi üzerinde Gençlik Parkı'nın kuzeydoğusunda yer  almaktadır.
  Genel Bilgi

  Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün kira yoluyla gelir sağlamak amacıyla 1926 yılında mimar A. Kemalettin Bey tarafından tasarlandı  ve 1930 yılında tamamlanan bu görkemli apartman, bodrum, dükkânların bulunduğu zemin katın üstünde dışarı taşan dört kat ve çatıdan oluşmuştur. Kısa kenarlarından biri daha dar olan, dörtgen biçimli yapıda zemin katın en önemli özelliği birinci kata da yükselen bir tiyatronun yer alışıdır. İkinci kattan başlayarak daireler ortadaki avluya bakmaktadır. Zamanla iç bölmelerinde değişikliğe uğrayan yapının tip katlarında dördü dışarıya, üçü avluya bakan yedişer hacimli sekizer daire, çatı ve ara katta da zamanında parlamenterlerce kiralanan küçük daireler bulunmaktadır.  Uzun cephelerde beş akslık orta bölüm ve yanlardaki ikişer aks, dar cephelerde ortadaki balkonlu bölümün tek akslı yan kısımları dışarı taşırılıp yükseltilerek geniş saçaklı çatılarla örtülmüşlerdir. Böylece ilk ulusal mimarlık döneminin kütle biçimlenmesi görünümü sağlanmaya çalışılmıştır. Yapının dört köşesindeki balkonların ve korkuluklarının yuvarlatılmış hatları, çoğu kare biçimli kemersiz pencereler, süslemenin en aza indirgenmesi yapıyı ulusal üslûptan ayıran özellikler olarak ortaya çıkmaktadır. Bezemenin yoğunlaştığı yer, üzerindeki oval kubbesiyle tiyatro salonudur. Kemer kullanımı yalnızca zemin katındaki eşit aralıklarla yerleştirilmiş ayakları birleştiren yarım daire biçimli kemerlerde görülmektedir. Betonarme iskeleti olan yapı dıştan düzgün kesme taş görüntüsü veren sıvayla kaplanmıştır.
  Bir zamanlar Orhan Veli Kanık, Ahmet Hamdı Tanpınar gibi yazım ustalarının, Saip Tuna gibi ressamların da yaşadığı bina zamanla kiralık konut işlevini yitirmiş, çeşitli devlet kuruluşları tarafından içinde bir takım değişiklikler yapılarak kullanılmıştır. 

  Evkaf Apartmanı 'nın alt katındaki dükkanların bir kısmı birleştirilerek 5 Ekim 1959'da Devlet Tiyatroları için ikinci bir salon "Oda Tiyatrosu" na da yuva olmuştur.  


  Uygun Mevsim
  Her Mevsim
  Konaklama Etkinlikleri

  Konaklama
  İmkanları
  Cafe
  Restaurant
  Tur
  Firmaları
  Diğer
  Etkinlikler
  Harita
  Kullanıcı Görüşleri
  Yorum yok