• Ana Sayfa
 • Bölgeler
 • Oluşumlar
 • Etkinlikler
 • Tarihi Kültürel
 • Makaleler
 • Fotoğraf Galerisi
 • Biz Kimiz

  Ürgüp

  Hava Durumu
  Hakan Erman Tarafindan Eklendi 1600 Ziyaret
  Konum
  Nevşehir'in 20 km doğusundadır. Doğusunda Kayseri merkez  İncesu İlçesi, Batısında Nevşehir ili merkez ilçesi, Kuzeyinde Nevşehir ili Avanos ilçesi ve Güneybatısında Nevşehir İli Derinkuyu ilçesi güney-güneydoğusunda Kayseri ili Yeşilhisar ilçesi ile  komşudur.
  Genel Bilgi
  Bizans Döneminde Osiana (Assiana), Hagios Prokopios; Selçuklular Dönemi'nde Başhisar; Osmanlılar zamanında Burgut kalesi; Cumhuriyetin ilk yıllarından itibaren de Ürgüp adıyla anılmıştır. Volkanik orijinli jeolojik bir yapıya sahip olan Ürgüp, yağmur ve rüzgar erozyonunun meydana getirdiği ve peribacalarının yoğun olarak yer aldığı bir bölgeye kurulmuştur. Ürgüp İlçe merkezinde, Geç Osmanlı döneminde inşa edilmiş Kılıçarslan Türbesi, Temenni Tepesi ve kaya oyma oluşumlar ihtiva eden Kadı Kalesi, 10.11. YY.da inşa edilen Karamanoğlu İbrahim Bey Camisi, Altıkapılı Türbesi, Ürgüp-Ortahisar yolu girişinde doğal anıt kapsamında Çatalkaya Peribacası, Ortahisar Kasabasında doğal anıt ve çeşitli dönemlerde kullanılmış olan Ortahisar ve İshak Kalesi, Bizans dönemi kaya oyma Hallaç Manastırı, yine kaya oyma Ortahisar-Göreme yolu solunda bulunan Fırkatan (Aynalı) Kilisesi, doğal oluşumları ile Kızılçukur Vadisi ve içinde Bizans dönemi kaya oyma Üzümlü Kilise ve müştemilatı bulunmaktadır.
  Mustafapaşa Kasabası kaya oluşumları ve doğasıyla özel Gomeda Vadisi ve vadide bulunan kaya oyma St. Alakara, St. Basil ve Aios Vasilios Kiliseleri, Kasaba merkezinde kesme taş ile yapılmış Aios Constantin-Eleni Kilisesi, Osmanlı döneminde inşa edilmiş Şakir Paşa Medresesi, Taşkınpaşa Köyünde Selçuklu dönemi Taşkınpaşa Medresesi, Kümbetler ve Cami, Mazı Köyünde kaya oyma Yer altı Şehri, Karlık, Karain ve Karacaören köyü sınırları boyunca uzanan ve içerisinde Peribacaları, Roma dönemi Kaya mezarları bulunan Küt Deresi, Yeşilöz Köyünde bulunan St. Theodora Kilisesi, Cemil Köyünde bulunan Geç Bizans dönemine ait kesme taşla yapılmış kilise, İlçe kuzeyinde bulunan Selçuklu dönemine ait Saruhan Kervansarayı turistlerin ilgi odağı olan önemli Kültür ve Tabiat varlıklarıdır (www.urgup.bel.tr  http://www.urgup.gov.tr/ ) .
  Uygun Mevsim
  Her Mevsim
  Konaklama Etkinlikleri
  Alışveriş
   
  Doğa ve Dağ Yürüyüşü
   
  Kafe Restoran
   
  Offroad
   

  Konaklama
  İmkanları
  Cafe
  Restaurant
  Tur
  Firmaları
  Diğer
  Etkinlikler
  Harita
  Kullanıcı Görüşleri
  Yorum yok