• Ana Sayfa
 • Bölgeler
 • Oluşumlar
 • Etkinlikler
 • Tarihi Kültürel
 • Makaleler
 • Fotoğraf Galerisi
 • Biz Kimiz
  Yer adı
  Bölge
  Şehir
  -Şehir Seçiniz-
  Oluşumlar
  0 item selected
  Etkinlikler
  0 item selected
  Temalar
  0 item selected
  Ara

  Tortum Gölü

  Hava Durumu
  Hakan Erman Tarafindan Eklendi 1076 Ziyaret
  Konum
  Artvin Erzurum karayolu kıyısında Erzurum iline yaklaşık 85 km, Uzundere ilçesine 8 km mesafededir.
  Genel Bilgi
  8761 hektar alanı ile "Ulusal öneme Sahip Sulak Alan” statüsünde bulunan Tortum Gölü’nün Koruma Bölgeleri sınırları henüz tespit edilmemiş olan Tortum Gölü aynı zamanda 1. Derece Doğal Sit alanı olarak tescil edilmiştir. 
  TEHDİT VE SORUNLAR: Toprak erozyonunun doğal çevreye verdiği zararlar, sediment birikimi, kanalizasyon atıkları, Bilinçsiz tarım ve hayvancılık faaliyetleri, 
  FAUNA: Alan yırtıcı kuş göç yolları üzerinde bulunmakta olup alanda akbaba türlerini görmek mümkündür. Bunlar Küçük akbaba, kızıl akbaba, kara akbaba  (http://bolge13.ormansu.gov.tr/13bolge/AnaSayfa/sulakalan/tortumgolu.aspx?sflang=tr)
  Tortum Gölü´nün güney ucunda küçük bir kuş cenneti vardır. Yırtıcı kuşların uğrak yeri olan gölün bulunduğu vadide, Türkiye´nin dört akbaba türünü de görmek mümkündür. Tortum Gölü, Tortum ilçesinin 35 km kuzeyinde yer alır. Kuzey batısındaki. Kemerlidağdan inen bir heyelan kütlesinin Tortum Çayının önünü kapamasıyla meydana gelen göl yaklaşık 8 km² büyüklüğündedir. Gölün genişliği bazı yerlerde 100 m., bazı yerlerde ise 1 km. yi bulmaktadır. En derin noktası 100 metre olan göl, 1000 m. rakımda yer almaktadır. 
  Dört tarafı yüksek tepelerle çevrilmiş Tortum Gölü, Erzurum-Artvin yolu üzerindedir. Uzundere İlçesi, Tortum Gölü´ne yaklaşık 7 kilometre mesafededir. Tortum Gölü´nün güney ucunda küçük bir kuş cenneti vardır. Yırtıcı kuşların uğrak yeri olan gölün bulunduğu vadide, Türkiye´nin dört akbaba türünü de görmek mümkündür. Kafes balıkçılığı yapılan gölde, alabalık ve aynalı sazan üretilmektedir. 18. yüzyılda heyelan sonucu Tortum Çayı vadisinin tıkanması nedeniyle oluşan göl, Tortum Çayı üzerinde dar ve dik bir vadide 8 km. boyunca uzanır. Oluşum şekli nedeniyle burada bir doğal baraj ve ve bir göl çanağı oluşmuştur. Sert kalkerden kıvrımlı bir yapı gösteren göl kıyıları, gölün içine doğru sarp yamaçlar halinde inerler. İkiye yarılmış dağın arasında uzanan dar ve derin bir göl olan Tortum Gölünde mesire alanları da mevcuttur. Balıklı Köyü yakınında ve göle uzanan yarım ada ile gölün çevresindeki ağaçlı alanlar mesire yeri olarak kullanılmaktadır.
  Gölün karşı kıyısında elma ve kayısı bahçeleri yer almaktadır. Gölün doğu kıyılarını Peribacaları süslerken, batı yamaçlarında çok dik ve kayalık bir yapı göze çarpmaktadır. Gölde Ayvalı ve Küçük adında iki ada bulunmaktadır. Turistlerin önemli uğrak yerlerinden biri de Balıklı Köyü önlerinde göle doğru uzanan Bozburun Yarımadası’dır. Oldukça sakin olan Gölün üzerinde sandalla gezinti yapmak mümkündür.
  Gölün suları, 1963 yılında faaliyete geçen ve 1 km kadar kuzeydeki alçak bir boğazda kurulmuş olan Tortum santralini çalıştırmaktadır. Gölün fazla suları ise, bu tabii seti aşarak 48 m. yükseklikten Tev Vadisine döküldüğü yerde Tortum Şelalesi’ni oluşturmaktadır.

  Kaynakça; (Erzurum Gezi Rehberi Kitabı Tablet İletişim Yayınevi) 

  Uygun Mevsim
  Nisan Ekim ayları arası
  Konaklama Etkinlikleri

  Konaklama
  İmkanları
  Cafe
  Restaurant
  Tur
  Firmaları
  Diğer
  Etkinlikler
  Yakındaki alternatif yerler
 • Tekkale (Dört K
 • Harita
  Kullanıcı Görüşleri
  Yorum yok