• Ana Sayfa
 • Bölgeler
 • Oluşumlar
 • Etkinlikler
 • Tarihi Kültürel
 • Makaleler
 • Fotoğraf Galerisi
 • Biz Kimiz

  Tokalı Kilise

  Hava Durumu
  Hakan Erman Tarafindan Eklendi 1579 Ziyaret
  Konum
  Nevşehir  Göreme ilçesi  Göreme Açıkhava Müzesi içindedir.
  Genel Bilgi
  10. yüzyıl başında inşa edilen  bölgenin en büyük kaya kilisesidir. “Eski Kilise”, “Eski Kilisenin Altındaki Kilise”, “Yeni Kilise” ve kuzeyinde yer alan “şapel” ile birlikte dört mekân ve merdivenle inilen alt  kiliseden oluşur. Tek nefli, beşik tonozlu bir yapıdır Yeni Kilisenin eklenmesi sırasında apsisi tamamen yıkılmıştır. Fresklerin işlenişi açısından da Kapadokya bölgesinin en çok ilgi çeken kilisesidir ve fresklerde dini sahnelerin bir film şeridi gibi birbirini takip etmesi nedeniyle "arkaik kiliseler" sınıfına girmiştir. Hz. İsa'nın hayatını kapsayan siklus tonozda panellere ayrılmış olup, sahneler sağ kanatta başlayıp sol kanata doğru takip etmektedir. İnsan figürlerinin el, kol, vücut hareketleri belirli bir şemayı takip etmektedir. Sahneler; tonozun ortasında aziz tasvirleri, sağ kanadında üst panelde “Müjde”, “Ziyaret”, “Bakireliğin İspatı”, “Beytüllahim'e Yolculuk”, “Doğum”, sol kanattaki üst panelde “Üç Müneccimin Tapınması”, “Masum Çocukların Katliamı”, “Mısır'a Kaçış”, “Hz. İsa'nın Mabede Takdimi”, “Zekeriya'nın Öldürülmesi”, sağ kanattaki orta panelde “Elizabeth'in Takip Edilmesi”, “Vaftizci Yahya'nın Görevlendirilmesi”, “Vaftizci Yahya'nın Kehanetleri”, “Hz. İsa'nın Vaftizci Yahya ile Buluşması”, “Vaftiz”, “Kana Düğünü”, sol kanattaki orta panelde “Şarap Mucizesi”, “Ekmeklerin ve Balıkların Çoğaltılması”, “Havarilerin Görevlendirilmesi”, “Kör Adamın İyileştirilmesi”, “Lazarus'un Diriltilmesi”, sağ kanattaki alt panelde “Kudüs'e Giriş”, “Son Akşam Yemeği”, “İhanet”, “Hz. İsa Platus Önünde”, sol kanattaki alt panelde “Hz. İsa Golgota Yolunda”, “Hz. İsa Çarmıhta”, “Hz. İsa'nın Çarmıhtan İndirilmesi”, “İsa'nın Gömülmesi”, “Kadınlar Boş Mezar Başında”, “Hz. İsa'nın Cehenneme İnişi”, “Hz. İsa'nın Göğe Çıkışı”. Bu panelin altında aziz tasvirleri; girişin üstünde ise “Başkalaşım” sahnesi yer almaktadır.

  Yeni Tokalı, enlemesine dikdörtgen planlı, basit beşik tonozludur. Doğu duvarında kemerlerle birbirine bağlı dört sütun, sütunların arkasında yükseltilmiş bir koridor, koridordan sonra ana apsis ile iki yan apsis yer alır. Beşik tonozlu nefinde Hz. İsa'nın siklusu kronolojik sıraya göre daha çok kırmızı ve mavi renkler kullanılarak işlenmiştir. Koyu mavi renk, Tokalı Kilise'yi diğer kiliselerden ayıran en önemli özelliktir.

  Enlemesine nefte, Aziz Basil'in hayatı, çeşitli azizlerin tasvirleri ve çoğunluk Hz. İsa'nın mucizelerine ait sahneler yer almaktadır.   Fresklerde genel olarak mavi ve kırmızı renk hâkimdir. Sahnelerin zemini oluşturan lapis mavisi ise bu kiliseyi diğerlerinden ayıran en önemli özelliktir. Adını tavanında asılı duran büyük küreden aldığı söylenen Tokalı Kilisesi’nin önemli özelliklerinden bir diğeri ise, Vatikan’daki Sistin Şapeli’ni andırmasıdır. (www.nevsehirkulturturizm.gov.tr)
  Uygun Mevsim
  Her Mevsim
  Konaklama Etkinlikleri
  Alışveriş
   
  Doğa ve Dağ Yürüyüşü
   

  Konaklama
  İmkanları
  Cafe
  Restaurant
  Tur
  Firmaları
  Diğer
  Etkinlikler
  Harita
  Kullanıcı Görüşleri
  Yorum yok