• Ana Sayfa
 • Bölgeler
 • Oluşumlar
 • Etkinlikler
 • Tarihi Kültürel
 • Makaleler
 • Fotoğraf Galerisi
 • Biz Kimiz

  Temelli Gölü (Ankara)

  Hava Durumu
  Utku Erdener Tarafindan Eklendi 6128 Ziyaret
  Konum
  Temelli Gölü, İç Anadolu Bölgesi, Ankara İli, Temelli Beldesi'ndedir.
  Genel Bilgi

  Bugün yapay olarak yeniden oluşturulmuş Temelli Göleti, 1990 yılı başlarında doğal bir göl iken, Karayolları 4. Bölge Müdürlüğü tarafından bahar aylarında göl yatağının yola taşması ve trafiğin  aksaması bahane edilerek,  gölü besleyen akarsuların yatağının değiştirilmesiyle ilerisi düşünülmeden kurutulmuştur.
  Temelli Gölü kurutulmadan önce, Temelli’nin doğusundaki karayolunun 2,5 kilometrelik kısmının sağını ve solunu kaplayan ve göçmen kuşların uğrak yeri olan güzel bir sulak doğal alandı. Haymana’dan gelen  Arkut  ve Polatlı’dan gelen  Babayakup çayları bu doğal sulak alanı beslemekteydi. Bu doğal gölde, özellikle  Kadife ve Sazan balığı çokça bulunur, Yeşilbaş Ördek, Kuğu, Angıt, Leylek  gibi daha pekçok göçmen kuş kıyılardaki sazlık alanlar içinde barınırdı.

  Gölün  kurutulması sonucunda Temelli çevresinin neminin azalması ve  tarımsal alanlarda verimin düşmesi, sonraki yıllarda bölgenin yağış oranının düşmesi, kuşların bölgeyi terk etmesi ile bazı zararlı böcek ve kemirgenlerin çoğalması insanları önceden olmasa da düşünmeye sevk etmiş ve çözüm aramaya başlamışlardır. Temelli’nin tarıma dayalı ekonomisi ve kaybedilen değerlerden sonra Belediye kaybedilen göllerin yerine, yolun iki yanında büyücek iki havuz yaptırmıştır. Nemlilik açısından faydalı olan ancak sadece rekreatif amaçlı kullanılabilen gölün etrafı mangallarla donatılmış ve oldukça yakınlarına kadar da imar izni verilmiştir. Bu da ülkemizin doğal kaynaklarının kötü kullanılması ve heba edilmesine önemli bir örnektir.


  Uygun Mevsim
  Her mevsim görülebilir.
  Konaklama Etkinlikleri
  Alışveriş
   
  Bisiklet Dağ Bisikleti
   
  Doğa ve Dağ Yürüyüşü
   
  Kafe Restoran
   
  Kampçılık
   

  Konaklama
  İmkanları
  Cafe
  Restaurant
  Tur
  Firmaları
  Diğer
  Etkinlikler
  Harita
  Kullanıcı Görüşleri
  Yorum yok