• Ana Sayfa
 • Bölgeler
 • Oluşumlar
 • Etkinlikler
 • Tarihi Kültürel
 • Makaleler
 • Fotoğraf Galerisi
 • Biz Kimiz

  Saraylar Beldesi (Marmara Adası)

  Hava Durumu
  Hakan Erman Tarafindan Eklendi 1700 Ziyaret
  Konum
  Marmara adasının kuzey doğusunda yer almaktadır.
  Genel Bilgi

   Saraylar Beldesi´nin 8 bin yıllık geçmişi vardır. 2 bin 500 yıl öncesinden  antik çağlardan beri mermer çıkarılmaktadır. Marmara Adasının ve Marmara denizinin adı "mermer" kelimesinden gelmektedir.  Belde içinde her yerde mermer heykeller vardır. Bu heykeller yerel yönetimlerle güzel sanatlar fakültelerinin ortaklaşa çalışması sonucunda üretilmiştir. Ayrıca belde de antik çağlarda yapımı başlamış ancak tamamlanamamış mermer heykeller açık hava müzesinde sergilenmektedir.
  Beldenin doğusunda Abroz ve Kadınlar Plajı denize girmek içn oldukça uygundur.

  μαρμαίρω (marmaírō): parildamak -> μάρμαρος (mármaros) veya μάρμαρον (mármaron): parlak kaya, yani Turkce´de bugun mermer dedigimiz tas/kaya. (Irlanda dilinde "marmar", Almanca´da "marmor", Hollanda dilinde "marmer". Fransizcada (marbre) bir m>b donusumu, Ingilizcede (marble) de bir m>b donusumu ve bir de r>l donusumune ugramis. 

  Adanin resmi adi antikitede Proikonesos (Προικόνησος) veya Prokonnesos (Προκόννησος) imis ki bu Proconnesus olarak Latincelestirilirmis. Ayrica, bu ada yuksek kaliteli ve cok degerli kabul edilen bir tur beyaz mermerin (Proconesian marble) ciktigi yer olarak unlendiginden, adaya zamanla gayri-resmi olarak Mermer Adasi da denilir olmus. Nitekim, Aya Sofiya´da kullanilan mermerlerin cogu bu adadan elde edilmis. Britanya Muzesindeki unlu Herkul Lahiti tamamen Prokonesiyen mermerden yapilmis. Osmanli doneminde adanin resmi adi olarak Marmara alinmis. Ayrica, bu adanin icinde bulundugu denize de Marmara Denizi denilmeye baslanmis. Yani, deniz adini adadan almis; bunun tersi degil. 

    Rivayete  göre Bizans İmparatoru’nın kızı amansız bir hastalığa yakalanır. Hükümdar kızını hava değişikliği için Marmara Denizi kıyılarında bir geziye götürür. Açık denizde büyük bir fırtınaya yakalanırlar ve Proconnesos’a sığınırlar. Bir süre havanın sakinleşmesini beklerler. Adanın havası, beslenme koşulları  imparatorun kızına çok iyi gelir. Öyle ki kızının amansız denen hastalığının iyileştiğini gören imparator mutlu olur. Geri dönerler ama burayı da asla unutmazlar. Bir süre sonra buraya büyük bir saray yaptırırlar. Bizans imparatorunun kızı için yaptırdığı bu saraydan dolayı o tarihten sonra burası da Palatia diye anılır.

  Ünlü Artemis Tapınağı’nın sütunları, Maussolleion’deki levhalar , Ayasofya ve Ayairini’deki sütun başlıkları,  hepsi Marmara Adasından gelen mermerle yapıldı.  Ayrıca Dolmabahçe ve Çırağan Saraylarında  da Marmara mermeri kullanıldı. Dünya’ya mermer ihraç edilen Saraylar’ın görülmesi gereken yerler arasında başı koparılarak çalınan ve girişimler sonucu Almanya’dan Türkiye’ye teslim edilen zırhlı imparator heykeli burada başsız şekilde sergileniyor.

  Ayrıca Ada’da Türkiye’nin ilk mermer kesme fabrikası ve Yana çiftliği mevkiinde günümüze kadar korunmuş olan bin yıllık kilise bulunuyor.  Dünyaca ünlü mermeri dışında Saraylar Kurtuluş gemisi, ikinci dünya Savaşı sırasında, Nazi Almanya’sının işgali altında bulunan Yunanistan’a Türkiye’den insani yardım taşınmasıyla oynadığı rol ile tarihe geçiyor. Yunan halkının sevgilisi haline gelen gemi, 5. Seferini yaparken 20 Şubat 1942 sabahı Marmara Adasında kayalıklara çarparak batıyor. Kurtuluş gemisi bugün Marmara Adasının Saraylar köyü yakınlarında 25-50 m. Derinliklerde yatıyor. Hurdacılar tarafından yağmalanan Kurtuluş gemisinin sadece iskelet kısmının ayakta kaldığı belirtiliyor. http://www.sarantalikoylum.com/index.php?option=com_content&view=article&id=410:tarihte-yolculuk-saraylar-mermer-cilii-muezesi&catid=49:hatice-opak-bilgin&Itemid=151


  Uygun Mevsim
  Her Mevsim
  Konaklama Etkinlikleri
  Alışveriş
   
  Kafe Restoran
   
  Windsurf Yelken
   
  Yüzme
   

  Konaklama
  İmkanları
  Cafe
  Restaurant
  Tur
  Firmaları
  Diğer
  Etkinlikler
  Bonjour Pansiyon

  Bonjour Pansiyon

  Tel : 0266 3128085 Adres : Fevzi çakmak Cad. Çeşme Sokak No:5 AYVALIK bonjourpansiyon@gmail.com
  Şeytanın Kahvesi

  Şeytanın Kahvesi

  Tel : Adres : 13 Nisan Caddesi 14. Sokak Ayvalık Balıkesir
  Peynir Tatlısı

  Peynir Tatlısı

  Lor Peynirinden yapılıyor dondurma ile harika
  Harita
  Kullanıcı Görüşleri
  Yorum yok