• Ana Sayfa
 • Bölgeler
 • Oluşumlar
 • Etkinlikler
 • Tarihi Kültürel
 • Makaleler
 • Fotoğraf Galerisi
 • Biz Kimiz

  Rüştiye İdadisi (Belediye) Binası

  Hava Durumu
  Hakan Erman Tarafindan Eklendi 926 Ziyaret
  Konum
  Bilecik Merkez İstiklal mahallesindedir.
  Genel Bilgi

  Sultan II. Abdülhamit Han, 1905 yılında İdadi olarak inşa ettirdiği, Rüştiye İdadisini aslında, ''Ben Okumuş Adamdan Korkmam'' düşüncesinin ve eğitime verdiği önemin hatırasına yaptırdığını söyleyebiliriz. Geniş bir bahçesi bulunan yapı, kareye yakın dikdörtgen plana sahip olup tamamen kagir (taş yapı) olarak inşa edilmiştir. Yapı bodrum kat üzerine iki katlı olarak yapılmış ve üzeri kiremit çatı ile örtülmüştür. Yapı bünyesinde çıkıntı yapan saçakların alt yüzeyleri ahşapla kaplanmış olup yine ahşap çıtalarla bölünmüştür. Yapının her katı tüm cephelerde yer alan çok sayıdaki pencerelerle aydınlatılmış ve hareketlendirilmiştir. Bodrum otuz sekiz, zemin kat kırk bir, üst kat ise kırk iki pencere ile aydınlatılmıştır. Bodrum pencereleri kareye yakın dikdörtgen formlu ve basık kemerli, zemin kat ile üst kat pencereleri dikdörtgen formlu basık kemerli olarak tasarlanmıştır. Pencere kemerleri vurgulanmış ve pencere kemerlerinin kilit taşları belirginleştirilerek dışa taşırılmıştır. Bodrum kat pencereleri demir parmaklıklıdır. 

  Güneye bakan ön cephe, ana giriş cephesi olmasından dolayı diğer cephelere göre daha özenli inşa edilmiştir. Giriş cephesi üst katta bulunan ortadaki büyük pencerenin üstünde 

  Sade olarak düzenlenmiş yapıda giriş cephesinin üst kat penceresi üzerinde kabartma şeklinde akantus yaprağı ile Barok ve ampir tarzı kabartma süslemeler yer almaktadır.  Girişin hemen üzerinde üçlü pencere açıklığı bulunmaktadır. Güney cephenin ortasında yer alan beş basamaklı ve tek yönlü merdivenden girişe ulaşılır. Ortadaki geniş açıklıktan yapıya giriş sağlanır. Yapıya girişi sağlayan kapı dikdörtgen formlu ve ahşap çift kanatlıdır. Yapı da doğu ve batı cephelerde simetrik olarak yerleştirilmiştir. Bu cephelerde dikdörtgen formlu basık kemerli pencereler alt ve üst pencere sırasını oluşturmaktadır. 001 yılına kadar farklı eğitim kurumları tarafından  kullanıldıktan sonra, yalnızlığa terkedilen yapı metruk halde bırakılmıştır. Milli Emlak Genel Müdürlüğüne ait olan yapı 2005 Yılında Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı öncülüğünde  geniş çaplı bir restorasyon çalışmasından geçerek yeniden daha sağlıklı bir şekilde işlev görür hale gelmiş ve Bilecik Belediye Sarayı olarak hizmet vermeye başlamıştır (http://www.sanalbasin.com/eskinin-rustiye-idadisi-simdinin-bilecik-belediye-sarayi-5524119/).


  Uygun Mevsim
  Her Mevsim
  Konaklama Etkinlikleri

  Konaklama
  İmkanları
  Cafe
  Restaurant
  Tur
  Firmaları
  Diğer
  Etkinlikler
  Harita
  Kullanıcı Görüşleri
  Yorum yok