• Ana Sayfa
 • Bölgeler
 • Oluşumlar
 • Etkinlikler
 • Tarihi Kültürel
 • Makaleler
 • Fotoğraf Galerisi
 • Biz Kimiz
  Yer adı
  Bölge
  Şehir
  -Şehir Seçiniz-
  Oluşumlar
  0 item selected
  Etkinlikler
  0 item selected
  Temalar
  0 item selected
  Ara

  Ocak Köyü Cemevi (Kemaliye/Erzincan)

  Hava Durumu
  Utku Erdener Tarafindan Eklendi 1900 Ziyaret
  Konum
  Ocak Köyü Cemevi, Doğu Anadolu Bölgesi, Erzincan İli, Kemaliye İlçesi, Ocak Köyü merkezindedir.
  Genel Bilgi

  Ocak Köyü, 13. Yüzyılda Muhammet soyundan gelen seyitlere tanınan "Yeşil Sarık" sarma hakkına sahip Hıdır Abdal Sultan´ın görüşünü benimseyen 12 haneyle kurulmuştur. Çeşitli devirlerdeki Osmanlı kayıtlarından elde edilen bilgilere göre Hıdır Abdal Sultan´ın soyu, İmam Hüseyin´in oğlu Zeynel Abidin´in soyudur. Ocak köyü, Osmanlı devrinde "gelip geçene yemek veren" bir vakıf niteliğindeydi. Bu nedenle de o devirde Ocak Köyü’nden vergi alınmamıştır. İran Horasan´da  Ahmet Yesevi   Ocağı’ndan feyz almış Şeyh Edibali ve Ahi Evran´ la birlikte Osmanlı´nın kuruluş felsefesinin temel taşı olmuştur.

  Ocak Köyü, Doğu Anadolu´nun kültürel bir kalesi, bir kültür meşalesi olarak hizmetini bugünlere kadar getirebilmiştir. Anadolu insanının birlikte sevgi ile yaşama alışkanlığını, toplumun ahlaki değerlerini koruması, cemler ile İslam kardeşliğini yaşatmış, bu okulda; iyilik ve yücelik devamlı anlatılmış, işlenmiş ve kitleler bu hasletlere özendirilmiştir.

  Ocak Köyü 700 yılı aşkın zamandır, huzurunu kaybetmiş insanlara, pişmanlık ve tövbe halinde, Tanrı´nın af ve inayetinin savunucusu olarak bu insanları yeniden doğru yola kazandıran büyük bir güç odağı olmuştur. Ocaklılar insanı geliştiren hikmetli sözün, ezgisini yarattığı sazın, coşku hali semahın işlevini bir metot, bir teknik olarak daima kullanmış ve geliştirmiştir. Türkmen Alevi kültürünü, gelenek ve göreneklerini günümüzde de  yaşatmaktadırlar.

  Ocak Köyü’nde Alevi Kültürü ve insan olmanın erdemi, Köydeki tarihi Cemevi (restorasyon görmüş yapının tarihçesini bulamadık), Hıdır Abdal Sultan Türbesi, Ocak Köyü Müzesi, Kütüphanesi, Kültürevi ve Aşevi ile sürdürülmektedir.

  Yararlanılan Kaynak : http://blog.milliyet.com.tr/kemaliye-egin-ocak-koyu/Blog/


  Uygun Mevsim
  Her mevsim uygundur.
  Konaklama Etkinlikleri

  Konaklama
  İmkanları
  Cafe
  Restaurant
  Tur
  Firmaları
  Diğer
  Etkinlikler
  Harita
  Kullanıcı Görüşleri
  Yorum yok