• Ana Sayfa
 • Bölgeler
 • Oluşumlar
 • Etkinlikler
 • Tarihi Kültürel
 • Makaleler
 • Fotoğraf Galerisi
 • Biz Kimiz
  Yer adı
  Bölge
  -Bölge Seçiniz-
  Şehir
  -Şehir Seçiniz-
  Oluşumlar
  0 item selected
  Etkinlikler
  0 item selected
  Temalar
  0 item selected
  Ara

  Ocak Köyü Cemevi (Kemaliye/Erzincan)

  Hava Durumu
  Utku Erdener Tarafindan Eklendi 1831 Ziyaret
  Konum
  Ocak Köyü Cemevi, Doğu Anadolu Bölgesi, Erzincan İli, Kemaliye İlçesi, Ocak Köyü merkezindedir.
  Genel Bilgi

  Ocak Köyü, 13. Yüzyılda Muhammet soyundan gelen seyitlere tanınan "YeÅŸil Sarık" sarma hakkına sahip Hıdır Abdal Sultan´Ä±n görüşünü benimseyen 12 haneyle kurulmuÅŸtur. ÇeÅŸitli devirlerdeki Osmanlı kayıtlarından elde edilen bilgilere göre Hıdır Abdal Sultan´Ä±n soyu, Ä°mam Hüseyin´in oÄŸlu Zeynel Abidin´in soyudur. Ocak köyü, Osmanlı devrinde "gelip geçene yemek veren" bir vakıf niteliÄŸindeydi. Bu nedenle de o devirde Ocak Köyü’nden vergi alınmamıştır. Ä°ran Horasan´da  Ahmet Yesevi   Ocağı’ndan feyz almış Åžeyh Edibali ve Ahi Evran´ la birlikte Osmanlı´nın kuruluÅŸ felsefesinin temel taşı olmuÅŸtur.

  Ocak Köyü, DoÄŸu Anadolu´nun kültürel bir kalesi, bir kültür meÅŸalesi olarak hizmetini bugünlere kadar getirebilmiÅŸtir. Anadolu insanının birlikte sevgi ile yaÅŸama alışkanlığını, toplumun ahlaki deÄŸerlerini koruması, cemler ile Ä°slam kardeÅŸliÄŸini yaÅŸatmış, bu okulda; iyilik ve yücelik devamlı anlatılmış, iÅŸlenmiÅŸ ve kitleler bu hasletlere özendirilmiÅŸtir.

  Ocak Köyü 700 yılı aÅŸkın zamandır, huzurunu kaybetmiÅŸ insanlara, piÅŸmanlık ve tövbe halinde, Tanrı´nın af ve inayetinin savunucusu olarak bu insanları yeniden doÄŸru yola kazandıran büyük bir güç odağı olmuÅŸtur. Ocaklılar insanı geliÅŸtiren hikmetli sözün, ezgisini yarattığı sazın, coÅŸku hali semahın iÅŸlevini bir metot, bir teknik olarak daima kullanmış ve geliÅŸtirmiÅŸtir. Türkmen Alevi kültürünü, gelenek ve göreneklerini günümüzde de  yaÅŸatmaktadırlar.

  Ocak Köyü’nde Alevi Kültürü ve insan olmanın erdemi, Köydeki tarihi Cemevi (restorasyon görmüş yapının tarihçesini bulamadık), Hıdır Abdal Sultan Türbesi, Ocak Köyü Müzesi, Kütüphanesi, Kültürevi ve Aşevi ile sürdürülmektedir.

  Yararlanılan Kaynak : http://blog.milliyet.com.tr/kemaliye-egin-ocak-koyu/Blog/


  Uygun Mevsim
  Her mevsim uygundur.
  Konaklama Etkinlikleri

  Konaklama
  İmkanları
  Cafe
  Restaurant
  Tur
  Firmaları
  Diğer
  Etkinlikler
  Harita
  Kullanıcı Görüşleri
  Yorum yok