• Ana Sayfa
 • Bölgeler
 • Oluşumlar
 • Etkinlikler
 • Tarihi Kültürel
 • Makaleler
 • Fotoğraf Galerisi
 • Biz Kimiz

  Narlıgöl (Niğde)

  Hava Durumu
  Utku Erdener Tarafindan Eklendi 1886 Ziyaret
  Konum
  Narlıgöl (Acıgöl), İç Anadolu Bölgesi, Niğde İli'ndedir.
  Genel Bilgi
  Narlıgöl, Nevşehir'e 58 kilometre, Derinkuyu'ya 27 kilometre uzaklıktadır.
  Uygun Mevsim

  Niğde İl Özel İdaresi, Narlıgöl'de  açtırdığı  4 sondaj kuyusundan  60 dereceden daha sıcak,  saniyede 100 litreden daha fazla sıcak mineralli su sağlanmıştır.  Sağlanan sıcak su kapasitesinin 40.000 den fazla kişiye ılıca-kaplıca servisi verebilecek düzeyde olduğu bildirilmiştir. Kaplıca turizminde gelişmiş Macaristan'dan gelen uzmanlar,  bu alanda neler yapılabileceğini araştırmışlar ve projelerini hazırlayarak ilgili makalara sunmuşlardır. Narlıgöl, çevresindeki sıcak su kaynaklarından kaplıca, kükürtlü sulardan içmece ve gölde balıkçılık yapılabileceği  belirlenmiş ve yatırımların bu esaslara uygun yapılması planlanmıştır.  Narlıgöl ve çevresinin  Kapadokya’nın devamı olduğu çevredeki peri bacası oluşumlarından net olarak anlaşılmaktadır.
  Bu yöredeki peri bacalarının da  diğer yörelerdeki  gibi üç amaçla yapılmış olabileceği varsayılmaktadır ;

  1-    Konut olarak,

  2-    Dinsel amaçla,

  3-    Mezar olarak.

  Narlıgöl’ün güneyinde bulunan kilisede  fresk olması, diğer kiliselerden farklı ve önemli olduğu şeklinde değerlendirilmiştir. Kilisenin  giriş katı özenle yapılmış Fresklerle bezenmiştir.  Ancak sonraki zamanlarda definecilerin diğer kiliselere verdiği zararlardan bu kilisede payını almıştır.  
  Kükürtlü sularından dolayı eskiden Acıgöl  denilen göle yakındaki Narköy’den esinlenerek sonraları Narlıgöl adı verilmiştir.  Çevresi (kuzeyi hariç) fazla yüksek olmasa da dağlarla çevrili olan Narlıgöl bir krater gölüdür ve derinliğinin 60 metreyi geçtiği belirtilmektedir.  


  Notlar
  Her mevsim uygundur.
  Konaklama Etkinlikleri
  Bisiklet Dağ Bisikleti
   
  Doğa ve Dağ Yürüyüşü
   
  Kampçılık
   
  Kürek Kano
   
  Offroad
   

  Konaklama
  İmkanları
  Cafe
  Restaurant
  Tur
  Firmaları
  Diğer
  Etkinlikler
  Harita
  Kullanıcı Görüşleri
  Yorum yok