• Ana Sayfa
 • Bölgeler
 • Oluşumlar
 • Etkinlikler
 • Tarihi Kültürel
 • Makaleler
 • Fotoğraf Galerisi
 • Biz Kimiz

  Namık Kemal Evi Müzesi (Tekirdağ)

  Hava Durumu
  Hakan Erman Tarafindan Eklendi 2744 Ziyaret
  Konum
  Tekirdağ merkez Ortacami Mah.Namık Kemal Cad. No:7
  Genel Bilgi
  Vatan şairimiz Namık Kemal’in 1840 yılında Tekirdağ’da doğduğu evin yakın çevresinde eski Tekirdağ evleri örnek alınarak, Namık Kemal’in hatırasına Tekirdağ Namık Kemal Derneği tarafından 1993 yılında yaptırılmıştır ve 1994 yılında hizmete girmiştir. Namık Kemal Evi; Tekirdağ mutfağı, baş odası ve yatak odasını tanıtan etnografik eşya ile süslenmiş, ayrıca Namık Kemal ve onun hakkında yazılmış eserler evde teşhir edilmektedir. Bahçe ve bodrum kat

  Namık Kemal caddesine bakan bahçe duvarı tarafında büyük bir porta kapı ile bahçeye girilmektedir. Malta eriği ve çam ağaçları dikili bahçede yedi metre elli cm. genişliğinde açık hava sahnesi ve yüz elli kişilik seyirlik alan bulunmaktadır.

  Bodrum katının bahçeye açılan kapısından bodruma girildiğinde büyük panolarla donatılmış sergi salonu göze çarpar. Burada sosyal ve kültürel amaçlı sergiler ile resim, fotoğraf sergileri, okul sergileri, kermesler düzenlenir. Namık Kemal ‘ in adına yakışır şekilde düzenlenen bu sergileri gezenler aynı zamanda evini de ziyaret ederler. Bu katta dernek misafir odası, depo, W.C. bulunur. Arzu edilirse mermer bir merdivenle zemin kata çıkılır.

  Zemin Kat:

  Namık Kemal Caddesi üzerinde bulunan çift kanatlı giriş kapısına üç basamaklı merdivenle çıkılır. Mermer döşeli holde, Atatürk ve Namık Kemal’ in tabloları ilgi çeker.  Holde Namık Kemal’in kitaplarının teşhir edildiği dolap, Namık Kemal’ in Gelibolu Bolayır’ da ki kabri, Rakoczi Ferenc sokağının yağlı boya tabloları vardır. Geniş bir kapıdan sofaya girilir. Sofa da iki büyük panoda Namık Kemal’ in adını taşıyan yerler, basın ve yayınlar, belgeleri kendisine ve ailesine ait fotoğraflar bulunur.

  Camekanlı dolaplarda, Tekirdağ’ ın eski fotoğrafları, 19 yüzyıl da kullanılan el işleri, aydınlatma araçları, kahve ve çay takımları bulunur.

  Derneğe ayrılan Yönetim Odasında 19 ve 20.inci yüzyıl eşyalarının mukayeseli görüntüleri vardır. Örnek olarak gramafon ve televizyon, daktilo ve bilgisayar, namaz seccadeleri, Namık Kemal Evi ve Rakoczi yemekhane binasının yağlı boya tabloları gibi. Tahta divanlar üzerine aslına uygun olarak keten saplı dolu sedirler, minder örtüleri odaya değişik bir hava vermiş, açık yüklük yerine kütüphane yapılmıştır. Kütüphanede; Namık Kemal’ in Osmanlıca ve yeni türkçe  basılı kitapları, piyesleri hakkında yazılı eserler ve çıkardığı gazete kolleksiyonları, belletenler, Tekirdağ’ lı, şair ve yazarların eserleri Trakyalı  şair ve yazarların eserleri, çevre araştırmaları Namık Kemal hakkında yazılı tezler, Trakya ile ilgili eserlerle tam bir bölge kütüphanesidir.  Kütüphaneden araştırmacılar istifade ediyor, Namık Kemal’ in Mektupları, Hürriyet, İbret, Tasvir- i Efkar gazeteleri koleksiyonları mevcuttur. http://www.namikkemalevi.com/muze.htm 


  Uygun Mevsim
  Her Mevsim
  Konaklama Etkinlikleri

  Konaklama
  İmkanları
  Cafe
  Restaurant
  Tur
  Firmaları
  Diğer
  Etkinlikler
  Harita
  Kullanıcı Görüşleri
  Yorum yok