• Ana Sayfa
 • Bölgeler
 • Oluşumlar
 • Etkinlikler
 • Tarihi Kültürel
 • Makaleler
 • Fotoğraf Galerisi
 • Biz Kimiz

  Kurcaşile Limanı (Bartın)

  Hava Durumu
  Utku Erdener Tarafindan Eklendi 930 Ziyaret
  Konum
  Kurucaşile, Karadeniz Bölgesinde, Bartın İli'ne bağlı ve Karadeniz kıyılarında bulunan en doğudaki ilçesidir.
  Genel Bilgi

  Bölgedeki ilk yerleşimlerin Hititler döneminde yaşayan Pala ve Kaşkalar olduğu sanılmaktadır. Daha sonraları Fenikeliler, Karyalılar ve Akalar görülür. Bundan sonraki tarihsel seyir bir farkla aynıdır. Farklılık Amastrist dönemidir. M.Ö. 306 yılında Kurucaşilede Kromna medeniyeti yer alır. Kromnalılar kendi adlarına para basmışlardır. Kurucaşile’ninde zaten bilinen en eski adı KROMNA ( CROMNA )’ dır. Kormna Anadolu’ nun Paflogonya bölgesinde Karadeniz' in kıyısında kurulmuş bir eski çağ kentidir. İyon, Lidya, Pers, Amastrist, Pontus, Roma ve Bizans dönemlerini yaşayan Kurucaşile 1460 yılında Osmanlıların egemenliği altına girmiştir. Cumhuriyetimizin ilanıyla beraber 1957 yılına kadar Bartın İlçesine bağlı belde olarak kalan Kurucaşile, İlçe olmuş ve Zonguldak İline bağlanmıştır. 1991 yılında Bartın’ın İl yapılmasıyla beraber Bartın’ın İlçesi olmuştur.

  İlçe Merkezi, Bartın'ın kuzey doğusundadır,  zeytin ve sandal burunları ile sınırlanan koylar üzerinde kurulmuştur. Kurucaşile kuzeyindeki Karadeniz’den oldukça dik bir eğimle ve kısa mesafede 1500 metrelik yüksekliklere ulaşır. Kemrelik, Akyar, Armutçalı, Bakacakkaya önemli yükseltilerdir. Önemli dereleri ise Tekkeönü, Başköy, Elvanlar, Kapısuyu ve Gölderesi’dir. Karaman ve Meydan köyleri arasında fok balıklarının barındığı kıyı mağarası bulunmaktadır. Kömür, Dolamit, Kuvars ve Marn madenleri ilçenin yeraltı zenginliğini oluşturur. Yüzölçümü 159 kilometrekare olan Kurucaşile'nin toplam ilçe nüfusu 1997 sayımına göre 8635'dir. İlçe merkezinin nüfusu ise 1843'dür. Kurucaşile’nin 28 köyü bulunmaktadır.

  İlçe nüfusunun önemli bir bölümü tarım ve hayvancılıkla uğraşır. Bundan başka maden işçiliği, ahşap tekne yapımcılığı işlerinde çalışmaktadırlar. Kurucaşile  ahşap tekne yapımcılığının kendine özgü kalitesi, bu el emeği göz nuru mesleğin yaşamasında ve bölge hayatına damgasını vurmasında önemli bir neden olmuştur. Yapımcılığın kalitesi mesleğin devamını, mesleğin devamı ise yapım kalitesini artıran kültür alışverişini sağlamıştır.

  Kurucaşile’de 30 yıl öncesine kadar Osmanlı donanmasının savaş gemi tiplerinden, yük gemilerine kadar pek çok gemi tipi yaratılmıştır. Bu geleneksel meslek son 30 yılda farklı 3 aşama geçirmiştir.Yük gemisi, Balıkçı Teknesi, Yatçılık gibi. Bu geleneksel meslek, 1998 yılında öğretime açılan Ahşap Yat Yapımı Anadolu Meslek Lisesi ile çağdaş bilim ve teknoloji metotları ile beslenen bir yapıya kavuşmuştur.

  İlçe’ de balıkçılık da önemli boyutlarda yapılmaktadır. Balıkçılıkla geçimini sağlayan nüfus oranı’ da hayli yüksektir. İlçenin en önemli gelir kaynaklarından birisi de fındıktır. Yaklaşık 1100 çiftçi, 6374 dönümlük arazi de fındık tarımı yapılmaktadır. Kurucaşile Limanı, Tekne yapımcılığının bir gereği dışında balıkçı tekenelerinin barınağı, maden ve fındık gibi ürünlerin deniz yoluyla taşınmasında da önemli işlevi olan bir konumdadır.

  Yararlanılan Kaynak : www.bartindef.gov.tr/kurucasile.htm


  Uygun Mevsim
  Mayıs başlarından, Ekim sonlarına kadar uygun zamanlarıdır.
  Konaklama Etkinlikleri
  Alışveriş
   
  Doğa ve Dağ Yürüyüşü
   
  Kafe Restoran
   
  Kampçılık
   
  Kürek Kano
   
  Windsurf Yelken
   
  Yüzme
   

  Konaklama
  İmkanları
  Cafe
  Restaurant
  Tur
  Firmaları
  Diğer
  Etkinlikler
  Doğa Motel

  Doğa Motel

  Tel : 0 464 651 74 55 Adres : Ortan Köyü Çamlıhemşin
  Harita
  Kullanıcı Görüşleri
  Yorum yok