• Ana Sayfa
 • Bölgeler
 • Oluşumlar
 • Etkinlikler
 • Tarihi Kültürel
 • Makaleler
 • Fotoğraf Galerisi
 • Biz Kimiz
  Yer adı
  Bölge
  Şehir
  -Şehir Seçiniz-
  Oluşumlar
  0 item selected
  Etkinlikler
  0 item selected
  Temalar
  0 item selected
  Ara

  Konya Eski Sanayi Mektebi (İl Genel Meclisi)

  Hava Durumu
  Hakan Erman Tarafindan Eklendi 2800 Ziyaret
  Konum
  Konya Karatay Merkez İlçesi, Şems Mahallesinde Mevlana Cd üzerindedir.
  Genel Bilgi
  Konya Valisi Mehmet Ferit Paşa'nın girişimi, Mühendis Şefik Bey'in tasarımı ve uygulaması, Mehmet Emin'in çini süslemeleri ile 1901 yılında Konya Sanayi Mektebi adıyla, bir okul olarak açılan yapı, Mekteb-i Sanayi, Hamidiye Sanayi Mektebi, Konya Sanatlar Mektebi, Sanat Okulu, Bölge Sanat Okulu, Erkek Sanat Enstitüsü, Teknik Okul, Teknik Lise, Konya Erkek Lisesi, Karatay Lisesi gibi uzun yıllar değişik isimlerle aynı amaca hizmet etmiştir. Tarih içinde hep eğitime hizmet eden yapı, 1988 yılından beri, Konya Valiliği İl Özel İdare Müdürlüğü Binası olarak kullanılmaktadır. 
  I.Ulusal Mimarlık üslubunun Konya'daki ilk örneklerinden olan yapı, bodrum üzerine iki kat ve çatı olmak üzere dört kattan ibarettir. Yaklaşık 20,50x32,50m ebadında doğu-batı yönüne uzanan dikdörtgen bir plana sahip kagir yapının çift eğimli çatısı, marsilya kiremit örtülüdür. Güneye bakan ön cephede bir, kuzeye bakan arka cephede bir olmak üzere, geniş cephelerin tam ortasında aynı eksen üzerinde zemin kat hizasından iki girişi vardır. Doğu ve batıya bakan yan cephelerin ortasında, aynı eksen üzerinde bodrum kata da birer giriş verilmiştir. Bodrum kat, ayrıca kulelerin köşesinden birer kapı ile de ön cepheye açılmaktadır. 
  Yapı gerek plan, gerekse cephe düzeni açısından tamamen simetrik olarak tasarlanmıştır. Girişin iki yanındaki kulelerin öne taşırılarak yükseltilmesi, kemerli açıklıklar, balkon, yapının üslubunu belirleyici önemli cephe ve kütle özellikleri arasındadır (http://www.mimar.cc/makale/konya-daki-eski-sanayi-mektebi-64.html ).
  Uygun Mevsim
  Her Mevsim
  Konaklama Etkinlikleri

  Konaklama
  İmkanları
  Cafe
  Restaurant
  Tur
  Firmaları
  Diğer
  Etkinlikler
  Harita
  Kullanıcı Görüşleri
  Yorum yok