• Ana Sayfa
 • Bölgeler
 • Oluşumlar
 • Etkinlikler
 • Tarihi Kültürel
 • Makaleler
 • Fotoğraf Galerisi
 • Biz Kimiz

  Kayaköy (Karmlassos)

  Hava Durumu
  Hakan Erman Tarafindan Eklendi 1614 Ziyaret
  Konum
  Muğla Fethiye ilçesinde Hisarönü'ne 5 km mesafededir.
  Genel Bilgi
  Yamaca doğru biri diğerinin önünü kapatmayacak şekilde saygıyla dizilmiş 3500’e yakın evden oluşan bu köy eski bir Rum yerleşimidir.  Evler tarım arazisini işgal etmemek için kayalık, taşlık alanlara kurulmuştur. Köyde 13. yy'dan beri hıristiyan toplumun yaşamış olup 1922’ye kadar 25 bin nüfusluydu. İstiklal Savaşı’ndan sonra "Mübadele"de köyün sakinleri Yunanistan’a göç ettiler.  Buraya da Batı Trakya’dan göçenler yerleştirildi. Kayaköy’ün önündeki düzlüğe evler kurdular. 

      Şimdi düzlükte 2000 kişilik bir yerleşik nüfus var, eski evler de kapısız, penceresiz bir yalnızlık içinde bekliyor. Evler bütünüyle koruma altına alındı ama bu işin epeyce geç yapıldığını siz de göreceksiniz. Eski adı Levissi olan köyde iki kilise, 14 şapel ( küçük kilise ) vardı.. Taksiyarhis ve Katopanayi kiliseleri çok harap durumda. İkincisinin ahşap kapısı Fethiye Müzesi'nde. Panagia Pirgiotis Kilisesi (Aşağı kilise) ise iyi durumda. Freskleri ile ilgi çekici bu kilise, ziyaret etmeye değer. 

      1990'da Rodos'lu papaz ile Fethiye'li imam Ali Meryem Ana Kilisesi'nde barış ve dostluk için dua
  etmişlerdi.Mübadele'den önce kız ve erkek ilkokulları, doktor ve eczaneleri, çok sayıda dükkanı ile çok canlı bir yerleşimmiş. Gazete bile yayınlanırmış. 

      Mübadele ile gelen müslüman mübadiller burayı pek sevememişler, çoğu başka yerlere göçmüş. Buradan Yunanistan'a gidenler de Atina yakınlarında bir yabanıl yere iskan edilmişler. Burayı mamur edip adına Nea Makri demişler. Yani "Yeni Fethiye"yi kurmuşlar. 

      Köyün alt taraftaki bazı evleri restore edilmiş. Burada oturanlardan biri İstanbul'lu bir ressam.Diğer biri de köpeği ve tavuklarıyla yalnız yaşayan bir Kaptan.

      Yabancıların da bulunduğu öğrenciler heykel, seramik, fotoğraf gibi sanatlarla uğraşıyorlar.

      Taş döşemeli yolu izleyip tepedeki şapele ulaşınca Soğuksu Koyu'nu panoramik olarak görüyorsunuz. Hava çok sıcak da olsa burası her zaman serin bir esintiyle ferahlık veriyor (Kaynak http://www.muglakulturturizm.gov.tr )

      
  Uygun Mevsim
  Nisan Kasım ayları arası
  Konaklama Etkinlikleri
  Alışveriş
   
  Bisiklet Dağ Bisikleti
   
  Kafe Restoran
   

  Konaklama
  İmkanları
  Cafe
  Restaurant
  Tur
  Firmaları
  Diğer
  Etkinlikler
  Montenegro Motel

  Montenegro Motel

  Tel : Adres : Faralya Köyü Ölüdeniz Fethiye
  Manisa Kebabı

  Manisa Kebabı

  Harita
  Kullanıcı Görüşleri
  Yorum yok