• Ana Sayfa
 • Bölgeler
 • Oluşumlar
 • Etkinlikler
 • Tarihi Kültürel
 • Makaleler
 • Fotoğraf Galerisi
 • Biz Kimiz

  Kadıkalesi (Anaia)

  Hava Durumu
  Hakan Erman Tarafindan Eklendi 1839 Ziyaret
  Konum
  Kuşadası’nın yaklaşık 8 kilometre güneyinde, Davutlar beldesinin kuzeybatısında Soğucak a ! km mesafededir.
  Genel Bilgi
  Prehistorik dönemden Osmanlı’ya kadar çok uzun bir zaman aralığında da iskan gören, Kadıkalesi Anaia Höyüğündeki bilimsel kazılar, 2001 yılından bu  sürdürülmektedir. Kazılar ağırlıklı olarak Bizans Anaia’sının limanını koruması için inşa edilmiş 13 yüzyıla tarihlenen kalede ve Ortaçağ yapılaşmalarında yürütülmektedir. İlk kez 2005 yılındaki kazılarda ortaya çıkmaya başlayan anıtsal bir kilise-manastır kompleksi ve görkemli kilise alt yapısı Anaianın Bizans dünyasındaki önemini kanıtlamaktadır (http://www.kadikalesianaia.org/anasayfa.html)

  Antik kaynaklarda Anaia’nın adına, İÖ 5. yüzyılın ilk yarısında Attika-Delos Birliği’ne vergi verenlerin yer aldığı listede rastlanıyor. Yüzyılın ikinci yarısındaki Peloponnesos Savaşları’nda önemli bir rol oynadığı biliniyor. Günümüze ulaşan mezar taşları, Roma devrinde (İS 2.-3. yüzyıllar) Anaia’da bir Hera tapınağının varlığına işaret ediyor. Anaia, Hıristiyanlığın resmi din kabul edilmesinden sonra (İS 4. yüzyıl) piskoposluk merkezi oldu ve bu unvanını korudu; 13. yüzyılda başpiskoposluğa yükseldi.

  Sisam Adası’nın karşısına düşen bu sahil kasabası bir ticaret merkezi olduğu kadar sığınmaya elverişli limanıyla da korsan gemilerinin barınağıydı. Bu konumu nedeniyle Ege Denizi’ndeki her kapışmada yeri oldu. Bugün de kalıntıları görülen surların, Türklerin 12. yüzyılda Batı Anadolu’ya yaptığı akınlar sırasında Komnenoslar sülalesi tarafından yapıldığı sanılıyor. Anaia, Efes ve İzmir’den sonra 1317’de Türk egemenliğine geçti. Kazı çalışmalarında Son Kalkolitik Çağ’dan (İÖ 4. binyıl) Osmanlı’ya geniş bir döneme ait buluntulara rastlandı. 2007’de açılmaya başlanan kilisenin apsisi ortaya çıkarıldı (http://www.kesfetmekicinbak.com/atlaskitap/kitapdetay.aspx?kitapid=1501&parentid=1466&Page=2)
  Uygun Mevsim
  Her Mevsim
  Konaklama Etkinlikleri

  Konaklama
  İmkanları
  Cafe
  Restaurant
  Tur
  Firmaları
  Diğer
  Etkinlikler
  Montenegro Motel

  Montenegro Motel

  Tel : Adres : Faralya Köyü Ölüdeniz Fethiye
  Manisa Kebabı

  Manisa Kebabı

  Harita
  Kullanıcı Görüşleri
  Yorum yok