• Ana Sayfa
 • Bölgeler
 • Oluşumlar
 • Etkinlikler
 • Tarihi Kültürel
 • Makaleler
 • Fotoğraf Galerisi
 • Biz Kimiz

  Ilgarini (Ilvarini) Mağarası

  Hava Durumu
  Hakan Erman Tarafindan Eklendi 2725 Ziyaret
  Konum
  Kastamonu, Pınarbaşı İlçesi Cide ilçe merkezinin güneyindeki Derebucağı Köyü’nün sınırları içinde ve Toprakini Kayası’nın kuzey yamacındadır.
  Genel Bilgi
  Mağara prehistorik açıdan önem taşıyan 858 metre uzunluğunda bir mağaradır. İki bölümden meydana gelmiştir. Canlı bir mağara olup, sarkıt ve dikit hareketliliğinin devam ettiği bilinmektedir. Mağarada Roma ve Bizans döneminden kalma   ibadethane (şapel) ve mezarlıklara rastlanılmıştır. MAğranın giriş bölümündeki yapı kalıntılarından bu kısmın yerleşim yeri olarak kullanıldığı mağaranın girişten itibaren iki kola ayrıldığı görülmektedir. İlk bölünde sarkıt ve dikitler bulunmaktadır. Diğer bölümde kenarları kuru taş duvarlarla üçgen şeklinde örülmüş istinad duvarları ile çevrili 1 metre genişliğindeki 33 kavisten oluşan kıvrımlı yolla yaklaşık 100 metre gidilerek ikinci bir düzlük alana inilmektedir. Bu düzlüğün sonunda istikametleri doğu-batı doğrultusunda uzanan kaya içinde iki katlı olarak oyulmuş ve içerleri sıvanmış, mağara zemininden sonra çatma dam şeklinde ardıç ağaçlarından yapılmış kat ile içindeki ardıç ağacından yapılmış lahitler bulunmaktadır. Daha derinlerde duvar örülerek yapılmış bir patika ile inilen kilise ve mezarların bulunduğu bir salon vardır. Bu durum mağaranın dinsel bir mekan olarak görüldüğünü göstermektedir. Ancak lahitler açılarak dağıtılmış ve etrafta iskelet parçaları görülmektedir. Yine bu alanda mezarların önündeki düz alanda yonca planlı bir kilise şapeli bulunmaktadır.
  Orman Bakanlığı ile Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı ve FAO tarafından Kastamonu İli Varla Kanyonu, Ilgarini Mağarası ve çevresi örnek proje alanı seçilmiştir (Kaynak T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürlüğü Web Sayfası).
  Uygun Mevsim
  Her mevsim uygundur.
  Konaklama Etkinlikleri
  Doğa ve Dağ Yürüyüşü
   
  Kampçılık
   
  Offroad
   

  Konaklama
  İmkanları
  Cafe
  Restaurant
  Tur
  Firmaları
  Diğer
  Etkinlikler
  Doğa Motel

  Doğa Motel

  Tel : 0 464 651 74 55 Adres : Ortan Köyü Çamlıhemşin
  Harita
  Kullanıcı Görüşleri
  Yorum yok