• Ana Sayfa
 • Bölgeler
 • Oluşumlar
 • Etkinlikler
 • Tarihi Kültürel
 • Makaleler
 • Fotoğraf Galerisi
 • Biz Kimiz

  Heraklia Antik Kenti

  Hava Durumu
  Hakan Erman Tarafindan Eklendi 1959 Ziyaret
  Konum
  Herakleia antik kentine Milas - Söke karayolu üzerindeki Çamiçi Beldesinden ayrılan bir yolla ulaşılır. Kapıkırı Köyü sınırları  içerisinde kalmakta olup, Milasa 39 km. uzaklıktadır.
  Genel Bilgi
  Kent, antik çağda Ege Denizinin bir uzantısı olan Latmos Körfezinde kurulmuşve adını ünlü mitoloji kahramanı Heraklesten almıştır.  Ancak Menderes Nehrinin getirdiği alüvyonlarla dolması sonucu körfez bugünkü Bafa Gölüne dönüşmüştür. M.Ö. 1. Yüzyılda denizle ilişkisinin kesilmesi üzerine eski önemini kaybeden Herakleia ulaşımdaki güçlük nedeniyle Hristiyan keşişlerin bir gizlenme yeri olmuştur. Çok engebeli ve kayalık bir arazi üzerine kurulan antik kentin etrafı 65 kule ile takviye edilen 6.5 km. uzunlugunda sur ile çevrilmiştir. Düzgün dikdörtgen ve kare taş işçiligi gösteren sur duvarları Hellenistik dönemde yapılmıştır. Hippodamos şehir planına göre iskan edilen Herakleia, birbirini dik kesen ızgara biçimli parsel ve sokak planının iyi uygulandiği örneklerden biridir.
  Limanin arkasında uzanan kayalık arazi üzerinde yer alan Athena Tapınağı kentin en iyi korunmuş yapılarından biridir.Templum in Antis tarzında, iki sütunlu Hellenistik Çağ yapısıdır. Athena Tapinaginin dogusunda yer alan agora iki katli olup, günümüzde birinci kati ayakta kalmiştir. Agoradaki dükkanların ve hanlarin yerleri bellidir. Güney tarafındaki duvarlar gayet güzel taş işçiliği gösterir. Plan olarak dikdörtgen biçiminde olup, etrafi portikolarla çevrilidir. Agoranın doğusundaki köşeli "U" planlı yapı Bouleterion dur. Yapının kuzey doğu çevre duvarları oldukça iyi durumdadır. Tiyatro kentin kuzey doğusunda yer alır. Skene binasina ait duvarlar ile 1. kaveaya ait oturma sıraları görülebilir. Kentin sahiline ve adalara giden yolun kenarında yer alan Endymion Kutsal Alanınin apsidal sellasi ve pronaosu görülebilir. Yediler, Stylos, Soteros, Menet Adasi, Ikizce Adalar ve Kahve Aşar Adasi manastirları da bu bölgededir.. Bizans Devrinde manastirlarin korunmasi için Bafa Gölü kenarina bir kale inşa edilmiştir. Ayrica manastirlar etrafina yayilmiş keşişlerin tek başina yaşadigi pek çok magara veya çilehane vardir.Manastirlara yakin olanlarin içi zengin fresklerle süslüdür.
  Uygun Mevsim
  İlkbahar
  Konaklama Etkinlikleri
  Alışveriş
   
  Bisiklet Dağ Bisikleti
   
  Dağcılık Tur Kayağı
   
  Doğa ve Dağ Yürüyüşü
   
  Kafe Restoran
   
  Kampçılık
   
  Offroad
   
  Yamaç Paraşütü
   
  Yüzme
   

  Konaklama
  İmkanları
  Cafe
  Restaurant
  Tur
  Firmaları
  Diğer
  Etkinlikler
  Montenegro Motel

  Montenegro Motel

  Tel : Adres : Faralya Köyü Ölüdeniz Fethiye
  Manisa Kebabı

  Manisa Kebabı

  Yakındaki alternatif yerler
  Harita
  Kullanıcı Görüşleri
  Yorum yok