• Ana Sayfa
 • Bölgeler
 • Oluşumlar
 • Etkinlikler
 • Tarihi Kültürel
 • Makaleler
 • Fotoğraf Galerisi
 • Biz Kimiz

  Hacı Musa Cami

  Hava Durumu
  Jale Şenol Tarafindan Eklendi 1999 Ziyaret
  Konum
  Ankara Altındağ İlçesi Hacettepe Mahallesinde Talatpaşa Bulvarı'nın hemen güneyindedir.
  Genel Bilgi
  Hacı Musa oğlu Seyfeddin tarafından 835H./1432 M. yılında yaptırılmıştır. Hacı Musa Camii dikdörtgen planlı, çatılı, ahşap aksamı ile dikkat çeken bir yapıdır .Kuzeydeki son cemaat yerinin sağında minaresi vardır. Duvarları taş temel üstüne oturan kerpiç örgülü ve sıvalıdır. Son cemaat yerinin iki yanı kapalıdır. Ortada devşirme iki sütuna, yanlarda duvarlara oturmakta; tuğla örgülü üç sivri kemerle dışa açılmaktadır. Kemer araları sonradan camekanla kapatılmıştır. Son cemaat yerinin üst katına mahfel uzatıldığından cephenin üstüne üç adet pencere açılmıştır. 

  Minare kuzey cephenin batısına bitişmektedir. Kare planlı, kesme taştan yapılmış kaideden sonrası tuğla olarak devam eder. Uzun gövdesinin sıvası son onarımda temizlenmiştir. Şerefe altı kirpi saçaklıdır. Minarenin sağındaki çeşmesinin altı mermer olup 1284H/1867M. yılında tamir olduğuna dair bir kitabesi vardır. 

  Caminin diğer üç cephesi sadedir. Güneye iki alt, iki üst; doğu ve batıya üç alt, üç üst penceresi açılır. Çatısı alaturka kiremit kaplıdır. Son cemaat yerinin sağında imam odası, solunda mahfele çıkış merdiveni yükselmektedir .Basık kemerli giriş kapısının ahşap kanatları oyma tekniğinde yapılmış rumi motifleri ile doldurulmuştur. Üstünde bir satır yazı işlenmiştir. Direk sadedir. Kapının üstünde inşa kitabesi, iki yanda harime açılan iki pencere bulunmaktadır. Oldukça yüksek ahşap tavanı beden duvarlarına oturmaktadır. Tavanın kenarlarını çevreleyen iki sıra pervaz kalem işi nakışlarla süslüdür. Ahşap çıtalarla karelere bölünen tavanda karelerin köşeleri pulludur. Tavanın ortasındaki altıgen göbeği üç sıra pervaz kuşatır .Kalem işi süslü göbek geometrik geçmelerle doldurmuştur. Kuzeydeki ahşap mahfeli de zarif bir işçiliğin ürünüdür. Bursa kemerleri ile direklere oturan kirişlerde kalem işi nakışlar vardır. Mahfelin köşk çıkıntısının kalem işi süslemeli altı da çıtalarla karelere bölünmüştür. 

  Caminin alt pencereleri ahşap kanatlara sahiptir. Kalem işi nakışlı pervazlarla çevrilidir. Üstte kelime-i tevhid yazılıdır. Caminin alçı mihrabı tavana kadar yükselmektedir. Beş kenarlı mihrap nişinin içi ve sütunceleri ince dallardan oluşan ve birbirine dikine dolanan geçmelerle süslenmiştir. Üstü bir sıra yazıdan sonra mukarnaslı kavsara ile bitmektedir. Nişin çevresini dolaşan üç sıra silmeden içte ve dıştaki yazı, aradaki geometrik geçmelerle süslenmiştir. Nişin iki yanındaki alan da geometrik geçmelerle doldurulmuştur. Daha yukarıdaki iki yazı panosunun alt ve üstleri ile mihrabın üstü palmet dizisi ile süslenmiştir. Geleneksel bir Ankara mihrabına sahip caminin ahşap minberi farklı bir işçilikle yapılmış ender bir eserdir. Yan aynalıkları çizgi ile yapılmış geometrik şekillerle süslüdür .Mihrap tarafında girift karelerin hakim olduğu desenler, duvar tarafında karelerin içinde ok ucu şeklinde uçları olan çarpı işaretleri bulunmaktadır. Korkuluklarda geometrik geçmeler ve rumilerin işlendiği panolar vardır. Kapısı ve köşk kısmı sivri kemerlidir. Kapının ve köşk kısmının üstünde palmet sıraları görülür. Külâhı da geometrik süslemelidir. Kapı kanatları yoktur. XVII- XVIII. yüzyıllarda onarım gördüğünü ahşap tavanı, pencere kanatları ve mihrabından anlamak mümkündür. 1923 yılında Evkaf idaresince onarıldığına dair bir kitabe daha vardır. Cami 1975 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğünce onarılmıştır (http://www.altindag-bld.gov.tr )
  Uygun Mevsim
  Her Mevsim
  Konaklama Etkinlikleri
  Alışveriş
   
  Kafe Restoran
   

  Konaklama
  İmkanları
  Cafe
  Restaurant
  Tur
  Firmaları
  Diğer
  Etkinlikler
  Harita
  Kullanıcı Görüşleri
  Yorum yok