• Ana Sayfa
 • Bölgeler
 • Oluşumlar
 • Etkinlikler
 • Tarihi Kültürel
 • Makaleler
 • Fotoğraf Galerisi
 • Biz Kimiz

  Fethiye Kral Mezarları

  Hava Durumu
  Hakan Erman Tarafindan Eklendi 2046 Ziyaret
  Konum
  Fethiye Limanı’nın 1,5 km güneydoğusunda Kaya Caddesindedir.
  Genel Bilgi
  Şehrin akropolünün doğru yüzünde her taraftan görülen ve şehrin üzerinde görkemli görüntüsü yer alan Amyntas'ın mezarı adeta Fethiye'nin simgesi olmuştur. Mezar lon düzenindeki iki sütunuyla bir lon tapmağını andırır. 0,73 m çapındaki sütunlar 6,15 m yüksekliktedir. Kaya mezarının içindeki alanın yüzeyi ise 11×13 m genişliğindedir. Mezarın bir podyuma çıkar gibi konmuş dört basamakla ulaşılan sundurmasında iken, sol taraftaki duvar çıkıntısında Yunanca harflerle “Hermagias’m oğlu Amyntas” (Amyntou tou Ermagiou) yazısı seçilir. Bu, Büyük İskender’in Pers Seferi öncesinde Anadolu’da rastlanan bir isim değildir. O nedenle tapmağın iö 333 tarihinden sonra yapıldığı düşünülmektedir. Likya’daki mezarların çoğunda kitabeler iki dilde birden yazıldığı halde burada sadece Yunanca yazılması da bu tezi güçlendirmektedir. Mezarın yapımında Frigya mimarisinden esinlenildiği de zannedilmektedir.

  Mezarın ön cephesinde sağlı sollu payanda işlevi gören ve kayaya yapışık duran iki kolonun üst kısmında üç rozetten oluşan bir sıra bezeme dikkati çeker. Bu kolonlar arasmda lon nizamı iki sütun vardır. Tepedeki alınlığın üç köşesinde tahribat görmüş, çıkıntılı birer bezeme öğesi (akroter) bulunur. Mezar içindeki üç duvarda ölülerin konduğu taş sedirler yer alır.

  Mezarın kapışırım sol üst köşesinde Anadolu’nun birçok kentini olduğu gibi Telmessos’u da gezmiş, görmüş ve dünyaya tanıtmış Fransız mimar Charles Texiefnin (1802-1871) adım okumak mümkün. Mezardan sola doğru ilerlendiğinde ikisi Amyntas’m tapınak tipi mezanna benzeyen ama daha az gösterişli başka mezarlar görülür. Bazı mezarlara yürüyerek ulaşmak çok zor, daha aşağılarda yer alan bazılarına ulaşmak ise hemen hemen imkânsızdır.


  Uygun Mevsim
  Nisan Kasım ayları arası
  Konaklama Etkinlikleri
  Alışveriş
   
  Kafe Restoran
   

  Konaklama
  İmkanları
  Cafe
  Restaurant
  Tur
  Firmaları
  Diğer
  Etkinlikler
  Montenegro Motel

  Montenegro Motel

  Tel : Adres : Faralya Köyü Ölüdeniz Fethiye
  Manisa Kebabı

  Manisa Kebabı

  Harita
  Kullanıcı Görüşleri
  Yorum yok