• Ana Sayfa
 • Bölgeler
 • Oluşumlar
 • Etkinlikler
 • Tarihi Kültürel
 • Makaleler
 • Fotoğraf Galerisi
 • Biz Kimiz

  Erciyes Dağı (Kayseri)

  Hava Durumu
  Utku Erdener Tarafindan Eklendi 1629 Ziyaret
  Konum
  Erciyes Dağı, İç Anadolu Bölgesi, Kayseri İli'ndedir.
  Genel Bilgi

  Erciyes Dağı Kayseri’ye 24 kilometre uzaklıktadır. Eriyen kar suları ile tüm çevresine müthiş bir yaşam bağışlayan Erciyes Dağı günümüzde Türkiye’nin gözde kayak merkezlerinden biri durumuna gelmiştir. Erciyes Dağı’nın geçmişini 20 milyon yıl öncesine kadar dayandıran bilim adamları,  bugünkü Erciyes ve çevresinin 20 milyon yıl önce deniz olduğu görüşünü ileri sürmektedirler. Zamanla yer kabuğundaki sıkışma ve kırılmalar sonucunda denizin çevresindeki kara parçaları yükseldi ve deniz dış bağlantısını kaybedip göl haline geldi. Sonunda 15 milyon yıl kadar önce, adı geçen gölde volkanik patlamalar oldu. ''neojen dönemi'' denilen bu evredeki  patlamalar, gölün ortasında günümüz Erciyes Dağı’ndan 400 metre yüksek bir dağın oluşmasına sebep oldu. Tepede bulunan krateri iki baca beslediği için, buradan fışkıran lavların iri parçaları göl içerisinde tortulaşarak yeni bir tabaka oluşturdu. Toz parçacıkları ise dağın 100 kilometre uzağına kadar savrularak kül yığınları oluşturdu. Gelişen durum, günümüz Kayseri’si ve Nevşehir çevresinde taş ocaklarının, Göreme ve Ürgüp çevresindeki Peri Bacalarının oluşmasına ve bims dediğimiz sıkışmış krater küllerinin çevrede büyük kütleler halinde bulunmasına sebep oldu. Tomarza ve Develi’deki bims yatakları, Güzelyurt ve Gesi çevresindeki taş ocakları, Ürgüp ve Göreme’deki su ve rüzgar etkisi ile oluşan Peri Bacaları, Erciyes Dağı’nın bu dönemde püskürttüğü lav ve küllerin sonucu meydana geldi. Erciyes dağı, ilk oluşumundan bu yana uzun bir sessizlik dönemi yaşadı. Bu dönemde, çevresinde bulunan gölün suları çekildi, Tekir Yaylası, Koç Dağı, Sultan Sazlığı bu evrede oluştu. Erciyes’in yeniden faaliyete geçmesi yaklaşık 2,5 milyon yıl öncelere dayanır. Bu volkanik hareket, Ali Dağı ve Yılanlı Dağı gibi dağların oluşmasına neden olmuştur. Bu patlamalar çevrenin tamamen bir kara parçası olmasına, çevrede irili ufaklı volkanik tepeler oluşmasına ve suların hemen hemen tamamiyle çekilmesine neden olmuş ve Erciyes Dağı’nı çevrenin tek hakimi kılmıştır. Erciyes Dağı 15 milyon yıl kadar önceleri yaklaşık 4400 metre kadar yükseklikteyken günümüzdeki yüksekliği 3917 metredir. Bilim adamlarınca tamamen sönmüş bir volkan olarak kabul edilmektedir.

  Erciyes Dağı’nın bulutların üzerine çıkan doruğu  yüz kilometreden fazla uzaklıklardan görülebilir, oldukça etkili bir görünümü olduğundan günümüzde Kayseri İli’nin sembolü haline gelmiştir.   Yüksek kesimlerinde sürekli kar olan Erciyes’in kuzeyinde birde buzul bulunmaktadır.
  Dağcılık ve kış sporlarında Türkiye’nin önemli merkezlerinden biri konumundaki Erciyes, Kayseri’nin 24 kilometre güneyindedir ve yeni pist ve liftleriyle bir gelişme içindedir.  

  Türkiye’nin 11.en yüksek dağı (Ağrı 5165 m., Reşko-Uludoruk 4168 metre, Suppadurek 4119 metre, Kisera 4064 metre, Maunsel Sivrisi 4060 metre, Süphan 4059 metre, Bobek 3980 metre, Kaçkar 3937 metre, Küçük Ağrı 3925 metre, Koshedurek 3918 metre) Erciyes, Kayseri İli ’nin güneybatısında tekkütle olarak yükselir. Sel yatakları ile derin biçimde yarılmış  tepelerden oluşmuştur, kabaca doğu-batı doğrultulu bir sırt uzanır ve bu sırt üzerinde iki tepe bulunmaktadır. Bunlardan biri olan 3917 metre yükseklikteki Büyük Erciyes, aynı zamanda dağın doruğunu oluşturur. İkinci tepeyse bunun batısında yer alan Safrakaya tepesi ya da Küçük Erciyes ’tir (3700 metre).
  Uygun Mevsim
  Birikim, İlgi, ekipman uygunluğuna göre yılın her mevsimi uygundur.
  Konaklama Etkinlikleri
  Alışveriş
   
  Bisiklet Dağ Bisikleti
   
  Dağcılık Tur Kayağı
   
  Doğa ve Dağ Yürüyüşü
   
  Kafe Restoran
   
  Kampçılık
   
  Kayak Snowboard
   
  Yamaç Paraşütü
   

  Konaklama
  İmkanları
  Cafe
  Restaurant
  Tur
  Firmaları
  Diğer
  Etkinlikler
  Harita
  Kullanıcı Görüşleri
  Yorum yok