• Ana Sayfa
 • Bölgeler
 • Oluşumlar
 • Etkinlikler
 • Tarihi Kültürel
 • Makaleler
 • Fotoğraf Galerisi
 • Biz Kimiz

  Dilek Yarımadası Davutlar Milli Parkı

  Hava Durumu
  Hakan Erman Tarafindan Eklendi 2902 Ziyaret
  Konum
  Aydın Güzelçamlı ilçesininbatısında Kuşadası’na 26 km, Söke’ye 22 km, Aydın iline 70 km mesafededir.
  Genel Bilgi
  Yarımada 10.985, delta 16.613 hektar olmak üzere toplam 27.598 hektarlık bir yüz ölçümüne sahiptir. Yarımada ülkemizde maki florasının en iyi örneklerine sahip olduğu gibi, kuzey bakılarında Karadeniz florasına ait türleri de barındırmaktadır. Delta ise Ege Bölgesi’nde göçmen kuşlar için en önemli yaşama alanlarından biridir. Delta aynı zamanda deniz balıklarının yumurta bırakma sahasıdır. Yarımada, yaz mevsiminde yöre halkının denizden yararlandığı bir merkez haline gelmektedir. 
  Kullanılan dört adet günübirlik kullanım alanları dışında kalan, yaya olarak patikalarla ulaşma olanağı bulunan fakat ziyaretçiler tarafından kullanılmayan noktalarda dalış sporu yapılmaktadır. 
  Milli Park sınırları içinde bulunan; Panionion, Zeus Mağarası, Eski Doğanbey Köyü, Eski Şaraphane mevkii Tebai Antik Kenti ve Milli Park yakınında bulunan Priene ve Milet Antik Kentlerine kültürel turlar düzenlenmektedir. 
  Büyük Menderes Deltası, Bafa gölüyle entegre bir sulak alan parçasıdır. Bu entegre sistem içerdigi biyolojik çesitlilik, nesli tükenmek üzere olan canlılar ve endemik türlerden dolayi uluslararasi öneme sahiptir ve milletlerarasi Ramsar Sözleşmesi, Bern Sözleşmesi, Rio Sözleşmeleri ve Barselona Konvansiyonu kararı ile korunur. 

  Dilek Yarımadası sahilleri Türkiye’de en temiz ve doğal kıyılarındandır. Bu sahiller Avrupa’nın en nadir memeli türlerinden olan Akdeniz Fokları için de doğal bir yaşam alanı oluşturmaktadır. Dünyada toplam 500 adet kalan, yaklaşık 100 tanesinin Anadolu kıyılarında olduğu belirlenmiştir. Dilek Yarımadasının güney kıyılarındaki mağaraların halen Akdeniz Fokları tarafından kullanıldığını araştırmacılar tarafından saptanmıştır. Yaban domuzu, Karakulak, Vaşak , Çakal, Sırtlan, doğaya terkedilmiş yabani sığırlar ve atlar ile birçok hayvan türü yarımada faunasında bulunmaktadır. Deltada yaklasık 250 kuş türünün yaşadığı, bunlardan 70 tür kuşun ürediği belirlenmiştir (Sarigül, 1993). Bu özelliğiyle " Önemli Kuş Alanı " listesine giren delta, kuş araştırmaları gözlem programına alınmıştır (http://www.milliparklar.gov.tr/mp/dilekyarimadasi/sayfa1.htm)
  Uygun Mevsim
  Nisan Kasım ayları arası ..
  Notlar
  Dilek yarımadası ve Büyük Menderes Deltası Milli Parkı içinde konaklamak mümkün değildir. Ancak, Milli Park bitişiğindeki Güzelçamlı, Davutlar, Kuşadası, Didim ve Söke’de her keseye uygun bir çok tatil köyü, otel, motel ve pansiyon bulunmaktadır.
  Konaklama Etkinlikleri
  Bisiklet Dağ Bisikleti
   
  Doğa ve Dağ Yürüyüşü
   
  Kafe Restoran
   
  Kürek Kano
   
  Sualtı
   
  Windsurf Yelken
   
  Yüzme
   

  Konaklama
  İmkanları
  Cafe
  Restaurant
  Tur
  Firmaları
  Diğer
  Etkinlikler
  Montenegro Motel

  Montenegro Motel

  Tel : Adres : Faralya Köyü Ölüdeniz Fethiye
  Manisa Kebabı

  Manisa Kebabı

  Harita
  Kullanıcı Görüşleri
  Yorum yok