• Ana Sayfa
 • Bölgeler
 • Oluşumlar
 • Etkinlikler
 • Tarihi Kültürel
 • Makaleler
 • Fotoğraf Galerisi
 • Biz Kimiz
  Yer adı
  Bölge
  Şehir
  -Şehir Seçiniz-
  Oluşumlar
  0 item selected
  Etkinlikler
  0 item selected
  Temalar
  0 item selected
  Ara

  Atatürk Kültür Merkezi (Kemaliye/Erzincan)

  Hava Durumu
  Utku Erdener Tarafindan Eklendi 1207 Ziyaret
  Konum
  Atatürk Kültür Merkezi, Doğu Andolu Bölgesi, Erzincan İli, Kemaliye İlçesi, İshakpaşa Mahallesi´ndedir.
  Genel Bilgi

  Kemaliye İlçe merkezindeki  Atatürk Kültür Merkezi, duvarları taştan, tavan ve yer döşemeleri ahşap tarihi bir yapıdır. Yapının yapım tarihi ile ilgili kesin bir kayıt bulunamamıştır.  Ancak,  yaklaşık yüzyıl kadar önce yapıldığı sanılmaktadır. Tarihi yapı, 1928 yılından 1940 yılına kadar ilkokul, 1940 yılından 1987 yılına kadar Kemaliye Ortaokulu olarak hizmet vermiştir.  

  Atatürk Kültür Merkezi olarak kullanılan yapının, dış köşeleri ve ön cephe pencereleri motifli  kesmetaş ile  yapılmıştır. Pencereleri kemerli olan yapının, çatısının saçak altlarında bulunan ahşap süslemeleri ise yapıya estetik bir güzellik kazandırmıştır. Yapının taban ve tavanında ise fırınlanmış ahşap doğramalar kullanılmıştır.

  Yapı, tarihi ve mimari özellikleri nedeniyle, Erzurum Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun 24.04.1992 tarih ve 437 sayılı kararıyla, Taşınmaz Kültür Varlığı olarak koruma altına alınmıştır.

  Ortaokulun bir başka yapıya taşınması ile bu yapı uzun süre kullanılmamış, bundan dolayı büyük ölçüde hasar görmüştür. Aradan geçen yıllarda çatısı çökmüş, iç ahşap mekanları çürümüş, pencereleri ise tamamen kırılmıştır.

  Erzincan Valisi Halil İbrahim Altınok´un, 2000 yılında Kemaliye’yi  incelemelerinde özellikle mimari özelliği sebebiyle bu yapı dikkatini çekmiş ve bu yapının, kültürel bir değer olarak kazandırılması için yönerge vermiştir. Hızla Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’ndan gerekli izin alınarak restorasyon çalışmalarına başlanmıştır.

  İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Fonu’ndan ve Erzincan Valiliği İl Özel İdaresi’nden Kemaliye Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliği’ne gerekli maddi kaynak aktarılmıştır. ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof.Dr.Metin SÖZEN’in görüş ve önerileri, Dr. Mehmet ALPER’in projeleri de dikkate alınarak, Erzincan Valisi Halil İbrahim ALTINOK’un himaye ve denetiminde restorasyon çalışmaları önemli bir çabuklukla gerçekleştirilmiştir.

  Restorasyon çalışmalarında, özellikle saçak altlarındaki ahşap süslemelerin korunmasına önem verilerek, yan duvarlardaki taş doku derzleriyle birlikte ortaya çıkarılmıştır. Pencereler, taban ve tavan döşemeleri, mimarisine uygun olarak yeni ahşap doğramalarla değiştirilmiş, çatı ise yine özgün mimarisine uygun olarak kiremitle kaplanmıştır.

  Yapının iç döşemesi ise, Kemaliyeli’lerin  maddi katkıları ve ÇEKÜL Vakfı Kemaliye Gönüllüleri’nin destekleri ile Kemaliye Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliği personelince tamamlanarak,  17 Ağustos 2001 tarihinde  Atatürk Kültür Merkezi olarak hizmete açılmıştır.

  Yararlanılan Kaynak : http://mekan360.com/360fx_ataturkkulturmerkezikemaliye.html


  Uygun Mevsim
  Her mevsim uygundur.
  Konaklama Etkinlikleri

  Konaklama
  İmkanları
  Cafe
  Restaurant
  Tur
  Firmaları
  Diğer
  Etkinlikler
  Harita
  Kullanıcı Görüşleri
  Yorum yok