• Ana Sayfa
 • Bölgeler
 • Oluşumlar
 • Etkinlikler
 • Tarihi Kültürel
 • Makaleler
 • Fotoğraf Galerisi
 • Biz Kimiz

  Aslanhane (Ahi Åžerafettin) Cami

  Hava Durumu
  Jale Åženol Tarafindan Eklendi 2356 Ziyaret
  Konum
  Ankara Altındağ ilçesi Kale Mahallesi Can Sokaktadır.
  Genel Bilgi
  Selçuklu döneminde  13. yüzyılın başında yapıyapılmıştır.  İnşasında kullanılan  Roma ve Bizans dönemlerine ait olduğu bilinen ve  üzerinde aslan motifleri yer alan taşlardan dolayı Aslanhene Casmi denmektedir.  1289 ile 1290 yıllarında Ahi Şerafettin tarafından restore ettirildiği için Ahi Şerafettin Cami olrak da anılmaktadır.
  Dikdörtgen plana sahip olan cami oldukça sade bir görünüme sahiptir.  Çatısı kurşunla kaplı, tavanı ahşaptan yapılmıştır ve düzdür.  Mihrabı Selçuklu döneminde yapılmış açık mavi çinilerle kaplıdır. Tavan 24 adet yekpare ahşap sütun ile desteklenmiştir. Sütun başlıkları Roma dönemi yapılarından alınarak camide kullanılmıştır. Caminin minberi de ceviz ağacından yapılmıştır. Bu minber dönemin ahşap işçilik anlayışını tam manasıyla göstermeyi başaran yegâne örnekler arasında yer almaktadır. Arslanhane Camii üç kapılı bir camidir. Bu kapılar Kuzey, Güney ve Batı olmak üzere üç yöne bakmaktadır.  Yapı toplamda on iki tane pencere ile aydınlatılmıştır.
  Uygun Mevsim
  Her Mevsim
  Konaklama Etkinlikleri
  Alışveriş
   
  Kafe Restoran
   

  Konaklama
  İmkanları
  Cafe
  Restaurant
  Tur
  Firmaları
  Diğer
  Etkinlikler
  Harita
  Kullanıcı Görüşleri
  Türklerin ahşap cami yapma geleneğini Orta Asyadan gelen bir gelenekti ve ahşap cami direği geleneğine göre Türkiye de yapılmış 4 camiden biridir. Mihrap i en özgün çini mozaiğine sahip bir mihraptır. Mihrap daha önce iran da kullanılan teknikle yapılmişti.büyük olasılıkla İranlı bir usta tarafından yapıldı. Mimber ceviz ağcından yapılmıştır ve devrinin en başaralı örneği kabul edilir. Selçuklu ağaç işleme tekniği olan kündekari ile yapılniştir.
  Genel Puan
  Güzellik
  Konum ve Etkinlikler
  Temizlik
  Ulaşılabilirlik