• Ana Sayfa
 • Bölgeler
 • Oluşumlar
 • Etkinlikler
 • Tarihi Kültürel
 • Makaleler
 • Fotoğraf Galerisi
 • Biz Kimiz

  Anemurium Antik Kenti (Mersin)

  Hava Durumu
  Utku Erdener Tarafindan Eklendi 2372 Ziyaret
  Konum
  Anemurium, Akdeniz Bölgesi, Mersin İli, Anamur İlçesi'ndedir.
  Genel Bilgi

  Anemurium, Latince kökenli bir kelime olup, Anem; Burun, Ourium; Rüzgâr demektir. Hemen her mevsim rüzgarı eksik olmayan ve ayni zamanda Anadolu’nun en güney ucu olan Anemurium (Anamuryum) kelimesi sözcüklerinden de anlaşılacağı gibi Rüzgarlıburun anlamına gelmektedir. Anamur ilçe’sinin  7 kilometre güneybatısında bulunan Anemurium Akdeniz’e doğru uzanan kireçtaşı kayaçlardan oluşmuş bir burnun doğusundaki yamaçlardan denize kadar uzanır. Anemurium, Anamur'a 7 kilometre, Mersin'e 232 kilometre ve Antalya'ya 270 kilometre uzaklıktadır.

  Antik çağlardan günümüze kadar Anemurium Antik Kenti üzerinde Klikyalılar, Hititler, Asurlular, Persler, Romalılar, Bizanslılar, Araplar ve Türkler egemenlik kurmuşlardır. Türklerin, günümüzde de devam etmekte olan egemenlikleri, en uzun sürenidir. Anemurium, İ.Ö. VIII. yüzyılda Asurluların, VI. yüzyılda da Anadoluya giren Persler’in  egemenliğine  girdi. Büyük İskender'in İ.Ö. 323 yılında ölümü sonrasında Selefkoz'ların eline geçen Anemurium Kenti İ.Ö. I. yüzyılda Roma egemenliğine girdi. Roma İmparatoru Caligula, Anemurium'u doğu Akdeniz’deki bazı kıyı kentleriyle birlikte  da Kommagene krallığına verdi.

  Varsayılan bazı görüşler, Hitit kralı 4. Tuthalia’nın İ.Ö. XII.Yüzyılda kenti, kendisine sığınan Mattuvata’ya bağışladığını söylemektedir. Tuthalia’dan önce, Anemurium Asurluların egemenliğindeyken kentin sahibi Mattuvata, Hitilerin gücünün etkisini yitirmesinden faydalanarak Afyon'a kadar genişleyen bir prenslik kurmuş, Anemurium’uda başkent yapmıştır. Daha sonraları önce Finike’lilerin, sonraları sırasıyla İsauria’lıların, Selefkoz’ların, Roma’lıların ve Bizans’lıların egemenliği altına girmiş olan Anemurium tarihinin hemen her döneminde önemli bir liman kenti olmuştur.  İ.Ö. I. yüzyılda Roma  egemenliğindeki kent, Kıbrıs adasına yakınlığından dolayı  Doğu Akdeniz’deki en önemli bir liman kenti ve ticaret merkezi olmasının yanısıra, Toros Dağlarında bulunan önemli bir Roma kenti olan Germanikopolis ile de ticari bağlantılar kurmuş ve sürdürmüştür. Daha sonraları Bizans egemenliğine giren Anemurium, Bizanslılar tarafından  yeniden imar edilmiştir.

  Türkler, Anemurium’a İ.S. XI. Yüzyılda gelmiş, XII. yüzyılda kent Türk’lerin egemenliğine geçmiştir. Selçuklu hükümdarı Alaaddin Keykubat'ın, Ertokus Bey'i Doğu Akdeniz kıyılarındaki kentleri Selçuklu Hükümdarlığına bağlamakla  görevlendirmiştir. İ.S. 1228’de Anamur Kalesi (Mamure Kalesi)ve tüm kıyı şeridi (Anemurium da dahil) Selçuklu’ların egemenliğine geçmiştir. Daha sonraları Karamanoğlu Beyliği egemenliği altına giren kent, İ.S. XV. yüzyılın ikinci yarısında Osmanlı İmparatorluğunun idaresine geçmiştir.


  Uygun Mevsim
  Hemen hemen her mevsim gzmeye uygundur.
  Konaklama Etkinlikleri
  Alışveriş
   
  Bisiklet Dağ Bisikleti
   
  Doğa ve Dağ Yürüyüşü
   
  Kafe Restoran
   
  Kampçılık
   
  Kürek Kano
   
  Sualtı
   
  Windsurf Yelken
   
  Yüzme
   

  Konaklama
  İmkanları
  Cafe
  Restaurant
  Tur
  Firmaları
  Diğer
  Etkinlikler
  Yakındaki alternatif yerler
 • Mamure Kalesi (
 • Softa Kalesi (B
 • Sultansuyu Çayı
 • Delikdeniz Koyu
 • Harita
  Kullanıcı Görüşleri
  Yorum yok